Czyszczenie felg aluminiowych
2011-10-25 00:00:00
Felgi aluminiowe, choć piękne i efektowne przy pierwszym założeniu, szybko jednak stają się najbrudniejszą częścią samochodu.

Do czyszczenia felgi najlepiej użyć wody z mydłem

Czysta i połyskująca felga dodaje blasku całemu autu
Osadza się na nich nie tylko błoto, sól drogowa czy śnieg lecz również czarny osad ze ścierających się klocków hamulcowych. Jak sprawić, aby felgi zachwycały blaskiem nawet po kilku sezonach użytkowania? Jak wymieniając koła na zimowe zabezpieczyć felgi przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych i osadzaniem się brudu? Oto kilka ważnych zasad.
Przede wszystkim należy zapobiegać!
W przypadku felg sprawdza się stare powiedzenie – lepiej zapobiegać niż leczyć! Niezwykle ważna jest więc prewencja i niedopuszczenie do silnego zabrudzenia się felg. Nowoczesne felgi aluminiowe są pokryte dwoma lub nawet trzema warstwami lakieru. Podobnie jak karoseria samochodu wymagają one okresowego wypastowania. Dzięki tym kilku chwilą poświeconym na wypastowanie felg unikniemy pracochłonnego czyszczenia ich po zabrudzeniu. Felgi pastowane o wiele łatwiej poddają się czyszczeniu, brud nie wnika głęboko ani nie zapieka się na powierzchni felgi. Do woskowania felg aluminiowych można użyć tego samego środka, co do woskowania karoserii. Pamiętajmy jednak, że felgi wcześniej należy solidnie umyć i wysuszyć, a poddając woskowaniu powinny być chłodne.
Pamiętajmy również, że szczególnie nowe felgi są bardzo podatne na zabrudzenia pochodzące z pyłu i kurzu. Jeśli zapomnimy o ich częstym myciu zanieczyszczenie te nawarstwiają się i wgryzają w lakier, powodując masę trudną do usunięcia. Woskując nowe felgi, przeciwdziałamy temu zjawisku.
Myte felgi muszą być zimne
Przed czyszczeniem felg zwłaszcza, gdy używamy do tego środków żrących, niezwykle ważne jest sprawdzenie ich temperatury. W czasie dynamicznej jazdy, koła odbierają energię cieplną z układu hamulcowego, rozgrzewając felgi. Również podczas dłuższego pozostawienia auta na słońcu zauważymy wzrost temperatury kół. Środki czyszczące z gorącej powierzchni nie tylko szybko odparują, lecz również, jeżeli używamy środków na bazie kwasów lub silnych detergentów, mogą one spowodować powstanie przebarwień lub uszkodzenie lakieru na powierzchni felg.
Stosowanie detergentów
Najlepszym sposobem dbania o felgi aluminiowe, bez ryzyka uszkodzenia ich warstwy wykończeniowej, to częste mycie roztworem mydła i wody lub korzystanie z myjek ciśnieniowych, bezdotykowych. Niestety, gdy felgi są już mocno zabrudzone sama woda z mydłem nie wystarczą. Należy jednak pamiętać, iż czyszczenie felg silnymi środkami chemicznymi to nienajlepsze i ostateczne rozwiązanie, często może ono nawet wiązać się z utratą gwarancji producenta z powodu naruszenia bariery ochronnej. Alkohol, benzyna czy inne chemiczne rozpuszczalniki, lub substancje myjące na bazie kwasów, zwłaszcza w dużym stężeniu, mogą spowodować uszkodzenie lub odbarwienie zewnętrznej warstwy lakieru. Mogą również zainicjować zmiany korozyjne. Dodatkowo potraktowanie silnym preparatem na bazie kwasów nielakierowanej felgi z polerowanego aluminium może nieodwracalnie ją oszpecić. Ważne jest więc przed wyborem preparatu dokładne przeczytanie instrukcji stosowania danego preparatu. Należy przy tym szczególnie zwrócić uwagę do jakich felg można preparat te użyć oraz czy przeznaczony jest on do mycia kół lakierowanych.
Jeśli do mycia felg użyjemy detergentów przygotowanych na bazie kwasów, to po umyciu należy koła bardzo dokładnie spłukać wodą. Szczególną uwagę należy zwrócić na spłukanie elementów trudnodostępnych felgi, takich jak; mocowanie śrub, otwór centralny lub przetłoczenia.
Myjki ciśnieniowe
Zasadniczą zaletą używania myjek ciśnieniowych jest szybkość i łatwość ich użycia. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę, by korzystać z myjki zgodnie z instrukcją danego programu myjącego. Czyszczenie lakieru felgi aluminiowej ze zbyt bliskiej odległości, spowodować może uszkodzenie jego warstw ochronnych, dlatego pamiętajmy o zachowaniu bezpiecznej odległości (w zależności od danej myjki, średnio ok. 10 cm). Nie polecamy również stosowana myjek ciśnieniowych w połączeniu z silnymi detergentami – takie połączenie zwłaszcza na felgach nie pierwszej już młodości, może spowodować przebarwienie i łuszczenie lakieru.
Środki do mycia felg
Na rynku znajdziemy bogatą ofertę środków do czyszczenia felg. Wymieńmy kilka z najpopularniejszych.
ONAX – żel do mycia felg. Wysoce skuteczny preparat do czyszczenia felg stalowych i aluminiowych. Nie zawiera kwasów.
Abel Auto NET-JANTES - bezkwasowy środek do czyszczenia felg. Przeznaczony do czyszczenia felg lakierowanych wytworzonych z aluminium oraz ze stali.
CarPlan DEMON Wheel Clean - preparat do czyszczenia felg. Pieniąca formuła produktu o neutralnym pH doskonale usuwa wszelkie zanieczyszczenia zarówno z felg lakierowanych jak i nielakierowanych wykonanych z aluminium.
Diamondbrite Alloy Wheel Protector - impregnator do felg aluminiowych, ochrona do 3 miesięcy. Trwale wiąże się z powierzchnią felgi i powoduje, iż zanieczyszczenia nie przyczepiają się do niej, a jej mycie staje się łatwiejsze.
Meguiar's Hot Rims Aluminium Wheel Cleaner - preparat do czyszczenia felg aluminiowych. Jest bezpiecznym produktem do czyszczenia nielakierowanych felg aluminiowych.
Pamiętajmy, że nowe opony i felgi aluminiowe są jak każda cenna inwestycja. Należy je chronić, myć tak często, jak sam samochód i dbać o nie, jak o całe auto.
Komentarze i opinie