W jaki sposób należy przechowywać opony zimowe?

2011-10-19 00:00:00

Mroźna zima, gorące lato - to nasza Polska właśnie! Jak podczas tak diametralnie zmieniających się warunków atmosferycznych zachować sprawność auta?

Sposób przechowywania opon zimowych jest bardzo istotny

Sposób przechowywania opon zimowych jest bardzo istotny

Należy pamiętać na jakie ekstremalne sytuacje narażana jest opona podczas jazdy

Należy pamiętać na jakie ekstremalne sytuacje narażana jest opona podczas jazdy

Dopuszcza się przechowywanie opony w pozycji poziomej ale... tylko na felgach

Dopuszcza się przechowywanie opony w pozycji poziomej ale... tylko na felgach

Mroźna zima, gorące lato- to nasza Polska właśnie! Jak podczas tak diametralnie zmieniających się warunków atmosferycznych zachować sprawność auta? Oczywiście punktem newralgicznym stają się w tym momencie opony i ich sezonowa wymiana. Do zmiany ogumienia nie trzeba już chyba nikogo przekonywać. Dawno już Polacy przekonali się o niefunkcjonalności opon całorocznych. Ale pojawia się następny problem. Co zrobić z oponami, które oczekują na swoją kolej? Jak właściwie je przechować? Już odpowiadamy!

Idealne warunki

Pozostawienie opon sezonowych w niewłaściwych warunkach powoduje zmiany ich właściwości fizycznych. Po kilku miesiącach możemy zobaczyć na nich odkształcenia ściany bocznej, stopki, czoła bieżnika lub tzw. odleżyny. Zmiany te niewątpliwie wpływają na skrócenie okresu użytkowania opon, a nawet mogą doprowadzić do ich zniszczenia w stopniu uniemożliwiającym dalsze użytkowanie. Norma ISO 2230 opisuje warunki idealne do przechowywania opon sezonowych. Decydując się na pozostawienie opon w warunkach domowych należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach pozwalających okres odpoczynku przetrwać bez odkształceń.

1. Na przechowywanie opon należy wybrać miejsce suche, chłodne i najlepiej ciemne. Nie należy opon składować na otwartym powietrzu, nawet jeśli dysponujemy zadaszeniem!

2. Opony powinny być przechowywane z dala od źródeł ciepła oraz zabezpieczone przed bezpośrednim działaniem światła słonecznego, ponieważ negatywnie oddziałuje ono na „zimujące” opony powodując wysychanie oraz twardnienie mieszanki gumowej.

3. Należy bezwzględnie unikać kontaktu opon z rozpuszczalnikami, produktami ropopochodnymi, smarami lub środkami chemicznymi.

4. Szczególnie należy również zwrócić uwagę, aby opon nie przechowywać w pomieszczeniu z ozonem lub urządzeniami generującymi ozon np.transformatorem, ponieważ jest on czynnikiem szczególnie niszczącym mieszankę gumową.

Opony na felgach

Coraz częściej spotykamy się z przechowywaniem opon zamontowanych na stalowych obręczach lub felgach. Dysponowanie dwoma kompletami felg lub obręczy na pewno skraca czas wymiany sezonowej opon oraz znacząco zmniejsza koszty tej wymiany. Jak jednak postępować z takimi oponami?

Przede wszystkim opony te powinny być przechowywane pod nominalnym ciśnieniem zalecanym przez producenta opon lub pojazdu. Opon na obręczach nie należy składować w pozycji pionowej! Najlepszym sposobem ich przechowywania jest podwieszenie na specjalnie do tego przygotowanych hakach lub linkach przymocowanych do ściany. Dopuszczalne jest także składowanie kół jedno na drugim w pozycji poziomej. Jednak w tym wypadku warto jest pamiętać o przestawianiu opon co kilka tygodni, takie postępowanie zapobiegnie ewentualnemu odkształceniu opony leżącej najniżej.

Opony bez obręczy

W tym wypadku sytuacja wygląda wręcz odwrotnie. Dopuszczalne jest przechowywanie opon w pozycji pionowej. Należy jednak pamiętać o obracaniu ich co pewien czas o kilka stopni. Bezwzględnie jednak nie wolno opon tych składować poziomo oraz podwieszać na hakach.

Takie przechowywanie opon zarówno zimowych jak i letnich, przyczyni się do zachowania ich właściwości oraz zapobiegnie odkształceniom i konieczności częstszej wymiany. Jeśli jednak nie posiadamy warunków do prawidłowego przechowania opon warto zadanie to powierzyć specjalistą. Większość profesjonalnych serwisów ogumienia oferuje usługę sezonowego przechowywania opon, za co musimy jednak zapłacić od 40 do 100zł w zależności od punktu.


Komentarze i opinie

Porady motoryzacyjne

Budowa i zasada działania koła dwumasowego

Tak wygląda typowe koło dwumasowe

W konstrukcji współczesnego samochodu znajdziemy wiele ciekawych rozwiązań. Spróbujmy przyjrzeć się jednemu z nich - kołu dwumasowemu.

Chcesz dotrzeć do celu? Mapa Ci pomoże!

Platforma mapowa dla firm transportowo-logistycznych w Polsce

Najdokładniejsza mapa Polski, ponad 70 tys. miejscowości, prawie 700 tys. km dróg, ponad 2mln punktów adresowych, a ponadto zaawansowany, mechanizm wyszukiwania od dzisiaj jest nieodłączną składową portalu transportowego etransport.pl.

Czym jest filtr DPF i jakie są konsekwencje jego usunięcia?

Filtr DPF montowany jest za katalizatorem

DPF lub inaczej FAP to filtr cząstek stałych. Jego podwójny skrót pochodzi z tłumaczenia, z języka angielskiego - DPF = diesel particulate filter lub z jezyka francuskiego - FAP = filtre à particules.

Czyszczenie felg aluminiowych

Do czyszczenia felgi najlepiej użyć wody z mydłem

Felgi aluminiowe, choć piękne i efektowne przy pierwszym założeniu, szybko jednak stają się najbrudniejszą częścią samochodu.

Jak dbać o skrzynię automatyczną?

Automatyczna skrzynia biegów różni się od zwykłej konstrukcją i sposobem przeniesienia napędu

Auta z automatyczną skrzynią biegów są coraz popularniejsze w Polsce. Przesiadając się z manualna na automat warto zadać sobie pytanie o to jak dbać o skrzynię by służyła jak najdłużej i nie narażała nas na wysokie koszty naprawy.

wszystkie porady

Nowości z branży motoryzacyjnej

Pięciodrzwiowy up! wchodzi na salony

Volkswagen up!

2012-01-24 00:00:00

Volkswagen up! ma przed sobą wielką przyszłość. W Niemczech w statystyce rejestracji nowych samochodów, to trzydrzwiowe auto miejskie, od razu po premierze zajęło pierwsze miejsce w swojej klasie. Dziś Volkswagen prezentuje pięciodrzwiową wersję up!.

Najwyższa w historii sprzedaż Volkswagenów

Koncern Volkswagen odnotował najwyższą w historii sprzedaż samochodów

2012-01-19 00:00:00

W 2011 roku koncern Volkswagen poprawił wyniki sprzedaży z poprzedniego roku i po raz pierwszy sprzedał w ciągu dwunastu miesięcy ponad osiem milionów samochodów.

Kia odkryła rąbek tajemnicy!

Nowa Kia cee’d – pierwsze zdjęcie

2012-01-16 09:14:55

Firma Kia Motors Corporation opublikowała dziś pierwsze zdjęcie całkowicie nowego cee’da, który swoją światową premierę będzie miał w marcu podczas salonu samochodowego w Genewie.

Sporty zimowe i funkcjonalność – Audi Q3 Vail

Audi Q3 Vail

2012-01-12 10:20:29

Na North American International Auto Show w Detroit Audi zaprezentowało wyjątkowy samochód tematyczny – Audi Q3 Vail o mocy 231 kW (314 KM).

Ceny spadają w Volkswagenie!

Wyprzedaż Volkswagena

2012-01-12 00:00:00

W salonach Volkswagena rozpoczęła się wyprzedaż samochodów wyprodukowanych w 2011 roku, rabaty sięgają nawet 15.000 zł.

wszystkie nowości