Jak się przygotować do wakacyjnych wyjazdów i podróży?

2011-06-21 00:00:00

Nadszedł czas weekendowych i wakacyjnych podróży. Co zrobić, żeby na wyjeździe nie spotkała nas niemiła niespodzianka w postaci niesprawnego samochodu?

Zestaw przedmiotów które mogą się przydać w podróży

Zestaw przedmiotów które mogą się przydać w podróży

- Tak jak w przypadku każdej podróży kupujemy bilety lub rezerwujemy hotele, tak samo powinniśmy zadbać o nasz pojazd - mówi Marcin Banaszewski z Inchcape Motor Polska. - Można samemu sprawdzić podstawowe podzespoły naszego samochodu, takie jak: ciśnienie w oponach, stan koła zapasowego, poziom płynów eksploatacyjnych (oleju, płynu hamulcowego, płynu do wspomagania czy spryskiwaczy), prawidłowo ustawić fotel oraz przewietrzyć auto. Pamiętajmy, że w aucie nie może zabraknąć sprawnej gaśnicy, trójkąta ostrzegawczego, apteczki i kamizelki odblaskowej. Za ich brak możemy zostać ukarani mandatem. Warto też sprawdzić czy mamy podnośnik i klucz do kół, niezbędne przy samodzielnej wymianie opon, jeśli na drodze "złapiemy gumę". - Nie namawiam do wożenia ze sobą warsztatu ani walizki części zamiennych, ale warto mieć ze sobą rękawiczki do wymiany koła, podstawowe narzędzia (wkrętaki, kombinerki, zestaw najważniejszych kluczy) oraz zapasowe żarówki, bezpieczniki, ewentualnie pasek klinowy - dodaje ekspert Inchcape Motor Polska.

Innym sposobem na przegląd stanu auta jest oddanie go w ręce fachowców. W markowym serwisie kosztuje on około 100 złotych i zapewnia kompleksową kontrolę stanu pojazdu. Mechanicy sprawdzą między innymi działanie układu chłodzenia, stan akumulatora, pasków klinowych, tarcz i klocków hamulcowych oraz zawieszenia. Takie czynności zaleca się wykonać dwa tygodnie przed planowanym wyjazdem, aby mieć czas na usunięcie ewentualnych usterek. - Warto upewnić się, czy nie potrzebujemy wykonać przeglądu technicznego wymaganego gwarancją. Jeżeli pozostało do niego zaledwie kilkaset kilometrów, to najprościej będzie pojechać i zrobić go właśnie teraz, przed podróżą. W przypadku nowszych aut niewykonanie przeglądu w terminie czy też przekroczenie limitu kilometrów, może nawet spowodować unieważnienie gwarancji! - przestrzega Marcin Banaszewski.

Kolejną podstawową kwestią przy dłuższej podróży jest upewnienie się, czy mamy ze sobą niezbędne dokumenty do podróżowania. Kierowca powinien posiadać aktualną polisę OC, dowód rejestracyjny z ważnym przeglądem pojazdu, książkę serwisową, telefon do assistance i do ubezpieczyciela. - Jeśli wyjeżdżamy za granicę warto także wykupić specjalną polisę, która pozwoli nam bezpłatnie przetransportować uszkodzony pojazd do najbliższego serwisu. Koszty takiego ubezpieczenia to około 50 złotych, a opłata za holowanie może nas wynieść o wiele więcej - dodaje ekspert Inchcape Motor Polska.


Komentarze i opinie

Przegląd auta okiem eksperta motofocus.pl (źródło zdjęcia: motofocus.pl)

Zamiast naprawiać usterki lepiej im zapobiegać!

Przy stale rosnących kosztach utrzymania samochodów, kierowcy...

Porady motoryzacyjne

Budowa i zasada działania koła dwumasowego

Tak wygląda typowe koło dwumasowe

W konstrukcji współczesnego samochodu znajdziemy wiele ciekawych rozwiązań. Spróbujmy przyjrzeć się jednemu z nich - kołu dwumasowemu.

Chcesz dotrzeć do celu? Mapa Ci pomoże!

Platforma mapowa dla firm transportowo-logistycznych w Polsce

Najdokładniejsza mapa Polski, ponad 70 tys. miejscowości, prawie 700 tys. km dróg, ponad 2mln punktów adresowych, a ponadto zaawansowany, mechanizm wyszukiwania od dzisiaj jest nieodłączną składową portalu transportowego etransport.pl.

Czym jest filtr DPF i jakie są konsekwencje jego usunięcia?

Filtr DPF montowany jest za katalizatorem

DPF lub inaczej FAP to filtr cząstek stałych. Jego podwójny skrót pochodzi z tłumaczenia, z języka angielskiego - DPF = diesel particulate filter lub z jezyka francuskiego - FAP = filtre à particules.

Czyszczenie felg aluminiowych

Do czyszczenia felgi najlepiej użyć wody z mydłem

Felgi aluminiowe, choć piękne i efektowne przy pierwszym założeniu, szybko jednak stają się najbrudniejszą częścią samochodu.

Jak dbać o skrzynię automatyczną?

Automatyczna skrzynia biegów różni się od zwykłej konstrukcją i sposobem przeniesienia napędu

Auta z automatyczną skrzynią biegów są coraz popularniejsze w Polsce. Przesiadając się z manualna na automat warto zadać sobie pytanie o to jak dbać o skrzynię by służyła jak najdłużej i nie narażała nas na wysokie koszty naprawy.

wszystkie porady

Nowości z branży motoryzacyjnej

Pięciodrzwiowy up! wchodzi na salony

Volkswagen up!

2012-01-24 00:00:00

Volkswagen up! ma przed sobą wielką przyszłość. W Niemczech w statystyce rejestracji nowych samochodów, to trzydrzwiowe auto miejskie, od razu po premierze zajęło pierwsze miejsce w swojej klasie. Dziś Volkswagen prezentuje pięciodrzwiową wersję up!.

Najwyższa w historii sprzedaż Volkswagenów

Koncern Volkswagen odnotował najwyższą w historii sprzedaż samochodów

2012-01-19 00:00:00

W 2011 roku koncern Volkswagen poprawił wyniki sprzedaży z poprzedniego roku i po raz pierwszy sprzedał w ciągu dwunastu miesięcy ponad osiem milionów samochodów.

Kia odkryła rąbek tajemnicy!

Nowa Kia cee’d – pierwsze zdjęcie

2012-01-16 09:14:55

Firma Kia Motors Corporation opublikowała dziś pierwsze zdjęcie całkowicie nowego cee’da, który swoją światową premierę będzie miał w marcu podczas salonu samochodowego w Genewie.

Sporty zimowe i funkcjonalność – Audi Q3 Vail

Audi Q3 Vail

2012-01-12 10:20:29

Na North American International Auto Show w Detroit Audi zaprezentowało wyjątkowy samochód tematyczny – Audi Q3 Vail o mocy 231 kW (314 KM).

Ceny spadają w Volkswagenie!

Wyprzedaż Volkswagena

2012-01-12 00:00:00

W salonach Volkswagena rozpoczęła się wyprzedaż samochodów wyprodukowanych w 2011 roku, rabaty sięgają nawet 15.000 zł.

wszystkie nowości