LPG czy benzyna? Problem wciąż aktualny!

2011-08-17 00:00:00

Od początku roku ceny ropy naftowej na światowych rynkach biją kolejne rekordy wartości, co automatycznie przekłada się na ceny na stacjach benzynowych, również w Polsce.

Patrząc na wykres prezentujący ceny benzyny Pb 95 i gazu LPG na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu miesięcy

Patrząc na wykres prezentujący ceny benzyny Pb 95 i gazu LPG na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu miesięcy

Nic więc dziwnego tym, że wielu kierowców nosi się z zamiarem zamontowania w swoim samochodzie instalacji LPG. Gaz jest dwukrotnie tańszy od benzyny, a nawet nieco większe spalanie nie odstrasza właścicieli aut od jazdy na tego rodzaju paliwie.

Ile naprawdę kosztuje LPG?

Koszt zamontowania instalacji LPG w samochodzie waha się w przedziale od 1000 do nawet 3000 zł, w zależności od typu auta, pojemności silnika i innych zmiennych. Koszty te są jednak niczym w porównaniu z kosztami eksploatacji samochodu na benzynę. Najczęściej zwracają się one po kilkunastu miesiącach użytkowania auta. Dla kierowców, którzy wykorzystują samochód do pracy, albo często jeżdżą w dłuższe trasy, montaż instalacji LPG będzie jak najbardziej opłacalny. Jeśli benzyna Pb 95 jeszcze bardziej zdrożeje, wielu kierowców będzie zmuszony do „przerzucenia się” na gaz LPG.

Patrząc na wykres prezentujący ceny benzyny Pb 95 i gazu LPG na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu miesięcy, widać wyraźny trend wzrostowy, na dodatek w obu przypadkach. Niemniej jednak w chwili obecnej ceny benzyny rosną nieproporcjonalnie szybciej niż ceny gazu LPG.

Tabela – Dynamika zmian cen paliw – benzyny Pb 95 i gazu LPG, na przestrzeni od stycznia 2009 roku do kwietnia 2011 roku.

Światowi specjaliści rynku paliw wypowiadają się, że ceny benzyny nie wyhamują w najbliższym czasie, a wręcz przeciwnie, będą one rosły. Koszty eksploatacji samochodów na benzynę znów więc automatycznie wzrosną.

Jak widać na zaprezentowanym wykresie, ceny paliw rosną sukcesywnie, z miesiąca na miesiąc. Również i gaz podrożał – w ciągu przedstawionego okresu o niecałą złotówkę. Benzyna Pb 95 od stycznia 2009 roku zdrożała zaś o 1,65 zł. To dwukrotnie więcej, pomimo że zawsze paliwo to było droższe, a jego spalanie tylko nieznacznie mniejsze, niż w przypadku gazu LPG. W marcu tego roku ceny benzyny przekroczyły psychologiczną granicę 5 zł. Na tym się jednak nie skończyło. Na wielu stacjach benzynowych w kraju można zobaczyć cenę za litr benzyny Pb 95 – 5,47 zł.

Ceny gazu w analizowanym okresie rosną w mniejszym tempie, w stosunku do cen benzyny, które wykazują duże wahania. Widoczna jest prawidłowość, że od kwietnia do września zarówno w 2009 roku, jak i w 2010 roku ceny benzyny są wyraźnie wyższe, niż w pozostałych miesiącach. Wskazuje to na to, że tegoroczny, kwietniowy wzrost cen benzyny Pb 95 może się utrzymać przez letnie miesiące, a dopiero w okolicach nowego roku szkolnego ceny się ustabilizują na nieco niższym poziomie, niż dotychczas.

Jeszcze rok temu w tym samym czasie za litr benzyny płaciliśmy ponad dwa razy więcej niż za gaz. Ta tendencja utrzymuje się do chwili obecnej. Jeśli przeanalizowałoby się wcześniejsze lata pod względem cen benzyny i gazu LPG można wyciągnąć wnioski, że gaz zawsze był minimum dwukrotnie tańszy niż benzyna.

Wszystko to cieszy właścicieli warsztatów trudniących się montażem instalacji gazowych do samochodów. Mają oni pełne ręce roboty. Na instalację LPG do auta trzeba dziś poczekać nawet do dwóch tygodni, podczas gdy kilka miesięcy temu była ona dokonywana w ciągu kilku dni. Jeśli nic się nie zmieni, już wkrótce w naszym kraju będzie o wiele więcej aut jeżdżących na gazie LPG. Dziś jesteśmy postrzegani jako światowa potęga w tym zakresie, ponieważ po polskich drogach jeździ już około 2,5 mln aut (Źródło: Trans.info) posiadających instalację LPG. Mamy też najwięcej w skali świata stacji tankowania gazu LPG.


Komentarze i opinie

Porady motoryzacyjne

Budowa i zasada działania koła dwumasowego

Tak wygląda typowe koło dwumasowe

W konstrukcji współczesnego samochodu znajdziemy wiele ciekawych rozwiązań. Spróbujmy przyjrzeć się jednemu z nich - kołu dwumasowemu.

Chcesz dotrzeć do celu? Mapa Ci pomoże!

Platforma mapowa dla firm transportowo-logistycznych w Polsce

Najdokładniejsza mapa Polski, ponad 70 tys. miejscowości, prawie 700 tys. km dróg, ponad 2mln punktów adresowych, a ponadto zaawansowany, mechanizm wyszukiwania od dzisiaj jest nieodłączną składową portalu transportowego etransport.pl.

Czym jest filtr DPF i jakie są konsekwencje jego usunięcia?

Filtr DPF montowany jest za katalizatorem

DPF lub inaczej FAP to filtr cząstek stałych. Jego podwójny skrót pochodzi z tłumaczenia, z języka angielskiego - DPF = diesel particulate filter lub z jezyka francuskiego - FAP = filtre à particules.

Czyszczenie felg aluminiowych

Do czyszczenia felgi najlepiej użyć wody z mydłem

Felgi aluminiowe, choć piękne i efektowne przy pierwszym założeniu, szybko jednak stają się najbrudniejszą częścią samochodu.

Jak dbać o skrzynię automatyczną?

Automatyczna skrzynia biegów różni się od zwykłej konstrukcją i sposobem przeniesienia napędu

Auta z automatyczną skrzynią biegów są coraz popularniejsze w Polsce. Przesiadając się z manualna na automat warto zadać sobie pytanie o to jak dbać o skrzynię by służyła jak najdłużej i nie narażała nas na wysokie koszty naprawy.

wszystkie porady

Nowości z branży motoryzacyjnej

Pięciodrzwiowy up! wchodzi na salony

Volkswagen up!

2012-01-24 00:00:00

Volkswagen up! ma przed sobą wielką przyszłość. W Niemczech w statystyce rejestracji nowych samochodów, to trzydrzwiowe auto miejskie, od razu po premierze zajęło pierwsze miejsce w swojej klasie. Dziś Volkswagen prezentuje pięciodrzwiową wersję up!.

Najwyższa w historii sprzedaż Volkswagenów

Koncern Volkswagen odnotował najwyższą w historii sprzedaż samochodów

2012-01-19 00:00:00

W 2011 roku koncern Volkswagen poprawił wyniki sprzedaży z poprzedniego roku i po raz pierwszy sprzedał w ciągu dwunastu miesięcy ponad osiem milionów samochodów.

Kia odkryła rąbek tajemnicy!

Nowa Kia cee’d – pierwsze zdjęcie

2012-01-16 09:14:55

Firma Kia Motors Corporation opublikowała dziś pierwsze zdjęcie całkowicie nowego cee’da, który swoją światową premierę będzie miał w marcu podczas salonu samochodowego w Genewie.

Sporty zimowe i funkcjonalność – Audi Q3 Vail

Audi Q3 Vail

2012-01-12 10:20:29

Na North American International Auto Show w Detroit Audi zaprezentowało wyjątkowy samochód tematyczny – Audi Q3 Vail o mocy 231 kW (314 KM).

Ceny spadają w Volkswagenie!

Wyprzedaż Volkswagena

2012-01-12 00:00:00

W salonach Volkswagena rozpoczęła się wyprzedaż samochodów wyprodukowanych w 2011 roku, rabaty sięgają nawet 15.000 zł.

wszystkie nowości