Pojemność bagażnika - czym się różni norma SAE od VDA?

2011-09-21 00:00:00

Przymierzając się do kupna samochodu mamy przed sobą niełatwe zadanie - porównanie parametrów technicznych wybranych modeli. Producenci wcale nam tego zadania nie ułatwiają ponieważ często przedstawiają najważniejsze dla nas parametry w oparciu o różne normy.

Pojemność Twojego bagażnika może się różnić... w zależności od normy :)

Pojemność Twojego bagażnika może się różnić... w zależności od normy :)

Na pierwszy rzut oka pojemność bagażnika 250 litrów jest większa od 178... ale nie koniecznie tak jest naprawdę!

Jak nie dać się oszukać? Czy naprawdę za dużą tylną klapą mieści się pojemny bagażnik? Sprawdźmy jakimi normami posługują się producenci, byśmy sami lepiej mogli ocenić, który z wymienionych parametrów jest większy.

Do oceny pojemności załadunkowej pojazdu służą dwie normy: SAE oraz VDA, opierają się one na zupełnie innych pomiarach. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Norma SAE jest normą wypracowaną przez amerykańskie stowarzyszenie Society of Automotive Engieers czyli Stowarzyszenie Inżynierów Motoryzacji. Jest to organizacja zawodowa skupiająca inżynierów motoryzacji, lotnictwa oraz przemysłu maszynowego. Organizacja ta zajmuje się przede wszystkim opracowywaniem standardów dla samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych, łodzi, samolotów oraz sprzętu budowlanego. Stowarzyszenie formalnie zostało założone w 1905 roku, od tamtego czasu nieustannie się rozwija oraz wprowadza wiele standardów używanych w przemyśle samochodowym. Jednym z najważniejszych miar wprowadzonych przez SAE jest metoda pomiaru mocy silników w koniach mechanicznych oraz ujednolicenie parametrów olejów silnikowych. Pojemność przestrzeni ładunkowej wg SAE mierzona jest przy pomocy materiału drobnoziarnistego, w postaci kulek o określonej średnicy, mieszczącego się w bagażniku badanego pojazdu.

Norma VDA opracowana została przez Niemiecki Związek Producentów Samochodów (Verbund der Automobil Industrie). Stowarzyszenie to powstało w Eisenach 19 stycznia 1901 roku po nazwą Verein Deutscher Motorfahrzeug-Industrieller (VDMI). Obecna nazw została nadana organizacji 2 maja 1946 roku. Skupia ona około 600 firm członkowskich, które spotykają się aby wypracowywać wspólnie nowe rozwiązania technologiczne, prowadzić badania oraz organizować największą na świecie wystawę samochodów – Międzynarodową Wystawę Samochodów we Frankfurcie (IAA). Niemiecka metoda pomiaru przestrzeni ładunkowej polega na wypełnieniu bagażnika sześcianami o wymiarach 200x100x50 mm a następnie wyliczeniu ile tych 1-litrowych cegiełek zmieściło się w badanym pojeździe. Normy DIN 70020-1 i ISO 3832 precyzyjnie określają, jak mają być one ułożone podczas pomiaru, niestety często wynik pomiaru zależy od osoby przeprowadzającej badanie. Większość producentów europejskich podaje pojemność bagażnika według normy VDA. Zaopatrzeni w tą wiedze nie dziwmy się więc, iż pojemność bagażnika Nubiry wynosi wg SAE (metoda amerykańska) – 370 litrów, natomiast wg VDA (niemiecka) – 480 litrów!


Komentarze i opinie

Porady motoryzacyjne

Budowa i zasada działania koła dwumasowego

Tak wygląda typowe koło dwumasowe

W konstrukcji współczesnego samochodu znajdziemy wiele ciekawych rozwiązań. Spróbujmy przyjrzeć się jednemu z nich - kołu dwumasowemu.

Chcesz dotrzeć do celu? Mapa Ci pomoże!

Platforma mapowa dla firm transportowo-logistycznych w Polsce

Najdokładniejsza mapa Polski, ponad 70 tys. miejscowości, prawie 700 tys. km dróg, ponad 2mln punktów adresowych, a ponadto zaawansowany, mechanizm wyszukiwania od dzisiaj jest nieodłączną składową portalu transportowego etransport.pl.

Czym jest filtr DPF i jakie są konsekwencje jego usunięcia?

Filtr DPF montowany jest za katalizatorem

DPF lub inaczej FAP to filtr cząstek stałych. Jego podwójny skrót pochodzi z tłumaczenia, z języka angielskiego - DPF = diesel particulate filter lub z jezyka francuskiego - FAP = filtre à particules.

Czyszczenie felg aluminiowych

Do czyszczenia felgi najlepiej użyć wody z mydłem

Felgi aluminiowe, choć piękne i efektowne przy pierwszym założeniu, szybko jednak stają się najbrudniejszą częścią samochodu.

Jak dbać o skrzynię automatyczną?

Automatyczna skrzynia biegów różni się od zwykłej konstrukcją i sposobem przeniesienia napędu

Auta z automatyczną skrzynią biegów są coraz popularniejsze w Polsce. Przesiadając się z manualna na automat warto zadać sobie pytanie o to jak dbać o skrzynię by służyła jak najdłużej i nie narażała nas na wysokie koszty naprawy.

wszystkie porady

Nowości z branży motoryzacyjnej

Pięciodrzwiowy up! wchodzi na salony

Volkswagen up!

2012-01-24 00:00:00

Volkswagen up! ma przed sobą wielką przyszłość. W Niemczech w statystyce rejestracji nowych samochodów, to trzydrzwiowe auto miejskie, od razu po premierze zajęło pierwsze miejsce w swojej klasie. Dziś Volkswagen prezentuje pięciodrzwiową wersję up!.

Najwyższa w historii sprzedaż Volkswagenów

Koncern Volkswagen odnotował najwyższą w historii sprzedaż samochodów

2012-01-19 00:00:00

W 2011 roku koncern Volkswagen poprawił wyniki sprzedaży z poprzedniego roku i po raz pierwszy sprzedał w ciągu dwunastu miesięcy ponad osiem milionów samochodów.

Kia odkryła rąbek tajemnicy!

Nowa Kia cee’d – pierwsze zdjęcie

2012-01-16 09:14:55

Firma Kia Motors Corporation opublikowała dziś pierwsze zdjęcie całkowicie nowego cee’da, który swoją światową premierę będzie miał w marcu podczas salonu samochodowego w Genewie.

Sporty zimowe i funkcjonalność – Audi Q3 Vail

Audi Q3 Vail

2012-01-12 10:20:29

Na North American International Auto Show w Detroit Audi zaprezentowało wyjątkowy samochód tematyczny – Audi Q3 Vail o mocy 231 kW (314 KM).

Ceny spadają w Volkswagenie!

Wyprzedaż Volkswagena

2012-01-12 00:00:00

W salonach Volkswagena rozpoczęła się wyprzedaż samochodów wyprodukowanych w 2011 roku, rabaty sięgają nawet 15.000 zł.

wszystkie nowości