Ekologicznie i bezpiecznie- Mitsubishi i-MiEV w Polsce

2011-03-31 09:57:52

Dziś w Warszawie odbyła się uroczystość przekazania kluczyków do 2 elektrycznych samochodów Mitsubishi i-MiEV, które zasilą Flotę Banku Ochrony Środowiska. Najbardziej zielony bank w Polsce udowadnia tym samym, że warto stawiać na ekologię.

Elektryczne MITSUBISHI we flocie BANKU OCHRONY ŚRODOWISKA

Elektryczne MITSUBISHI we flocie BANKU OCHRONY ŚRODOWISKA

Mitsubishi i-MiEV zadebiutował w 2009 roku w Japonii

Mitsubishi i-MiEV zadebiutował w 2009 roku w Japonii

i-MiEV wykorzystuje wysokowydajny, kompaktowy i lekki 67-konny synchroniczny silnik elektryczny

i-MiEV wykorzystuje wysokowydajny, kompaktowy i lekki 67-konny synchroniczny silnik elektryczny

BOŚ Bank jest już trzecim klientem, który zakupił w Polsce Mitsubishi i-MiEV. W naszym kraju sprzedano dotąd 29 takich samochodów a do klientów trafiło już 7 z nich: 4 auta zakupiła energetyczna firma Fortum, która 2 elektryczne samochody podarowała Straży Miejskiej we Wrocławiu i Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Częstochowie a jeden Mitsubishi i-MiEV jest wykorzystywany przez Biuro Rozwoju Krakowa. Pozostałe 22 pojazdy zostaną niebawem przekazane dwóm przedsiębiorstwom z sektora energetycznego.

Mitsubishi i-MiEV zadebiutował w 2009 roku w Japonii, będąc pierwszym seryjnie produkowanym samochodem z napędem elektrycznym. Od grudnia 2010 roku jest dostępny w wersji dla klientów ze Starego Kontynentu. i-MiEV został przetestowany w bardzo surowych warunkach klimatycznych i temperaturach wahających się od plus 40 do minus 30 stopni Celsjusza na dystansie 500 000 km, co odpowiada 12 okrążeniom kuli ziemskiej.

To pierwszy i jedyny pojazd elektryczny na świecie, który przeszedł testy zderzeniowe Euro NCAP otrzymując w nich 4 gwiazdki.

Mitsubishi i-MiEV jest już dostępny w większości krajów europejskich, w Japonii, Hong-Kongu, Australii i na Kostaryce. W Norwegii ten model zajmuje pierwsze miejsce w segmencie małych samochodów miejskich.

Nowy nabywca elektrycznie napędzanych aut Mitsubishi, Bank Ochrony Środowiska, konsekwentnie redukuje emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Od dziś pracownicy banku będą mogli przemieszczać się dwoma nie emitującymi spalin Mitsubishi i-MiEV, zasilanymi wyłącznie elektrycznością. „Coraz więcej Polaków dostrzega konieczność ochrony środowiska. Potwierdzają to chociażby badania opinii przeprowadzone przez TNS OBOP na zlecenie Banku Ochrony Środowiska. Aż 72 proc. ankietowanych twierdzi, że każdy człowiek i jego zachowanie mają realny wpływ na środowisko” – mówi Adam Grzebieluch, Wiceprezes Zarządu Banku Ochrony Środowiska. Co więcej blisko 70 proc. Polaków sądzi, że banki powinny udzielać preferencyjnych kredytów dla rozwiązań proekologicznych. „My od lat odpowiadamy na te potrzeby. Postanowiliśmy pójść o krok dalej, stąd pomysł samochodów z silnikami przyjaznymi dla środowiska” – dodaje Adam Grzebieluch.

„Jesteśmy dumni z faktu, że nadal jako jedyna firma w Polsce mamy w ofercie seryjnie produkowane auto elektryczne. Coraz więcej przedsiębiorstw w naszym kraju przywiązuje wagę do problemu ochrony środowiska i w dowód tego chce kupować i promować ekologiczne pojazdy, takie, jak Mitsubishi i-MIEV„ powiedział Arkadiusz Tomala – dyrektor zarządzający polskiego oddziału Mitsubishi. „To pionierski projekt, ale mamy nadzieję, że już niebawem dzięki popularyzacji tej technologii i zwiększeniu produkcji akumulatorów spadnie ich koszt a auta elektryczne trafią pod strzechy.” – dodał.

i-MiEV - zasięg, ładowanie, osiągi, koszty, gwarancja

Po pełnym naładowaniu i-MiEV może pokonać dystans 150 km. W świetle badań przeprowadzonych w Europie i Japonii to zasięg wystarczający, gdyż średni dzienny przebieg to 37 kilometrów. Większość pokonywanych jednorazowo tras nie przekracza 8 kilometrów (przy takich odległościach rozgrzewający się, konwencjonalny silnik samochodowy emituje najwięcej zanieczyszczeń, a katalizator wykazuje najniższą wydajność). Konstrukcja pojazdu umożliwia ładowanie baterii na 2 sposoby: 1. standardowe gniazdko elektryczne o mocy 230 V (16A) – czas ładowania 6 godzin, 2. gniazdo trójfazowe i stacje szybkiego ładowania w ciągu około pół godziny.

Maksymalna prędkość rozwijana przez pojazd to 130 km/h. Koszt przejechania 100 km wynosi około 6 PLN (135 Wh/km). Na samochód i-MiEV MMC udziela dostosowanej do specyfiki samochodu elektrycznego 5-letniej gwarancji z ograniczeniem przebiegu do 100.000 km, obejmującej wszystkie elementy elektrycznego układu napędowego.

Przekładnia

i-MiEV posiada niewielkich rozmiarów, lekką przekładnię stałą (reduktor), pozwalającą tak wykorzystać charakterystykę wysokomomentowego silnika elektrycznego, by nie trzeba było używać wielobiegowej przekładni z jej skomplikowanymi mechanizmami zmiany biegów, jak w typowych układach przeniesienia napędu pojazdów z silnikami spalinowymi. Dźwignię trybu pracy można przełączać w położenia P (Parking), R (Reverse – bieg wsteczny), N (Neutral – bieg jałowy) oraz D (Drive – jazda do przodu). Dodatkowo i-MiEV posiada dwa specyficzne tryby jazdy:B (Brake- hamowanie), który zwiększa odzyskiwanie energii (przeznaczony do jazdy z góry), C (Comfort), który redukuje odzyskiwanie energii (służy do jazdy w gęstym ruchu miejskim). Silnik, akumulatory, system MiEV OS i-MiEV wykorzystuje wysokowydajny, kompaktowy i lekki 67-konny synchroniczny silnik elektryczny ze stałym magnesem. Generuje on maksymalny moment obrotowy 180 Nm już od najniższych obrotów, co zapewnia dynamiczną jazdę i osiągi typowe niemal dla aut sportowych.

Mitsubishi i-MiEV zasilany jest wysokoenergetycznymi akumulatorami litowo-jonowymi wyprodukowanymi przez firmę Lithium Energy Japan. Bateria o dużej pojemności zbudowana jest z 88 litowo-jonowych ogniw połączonych szeregowo. W czasie hamowania system odzyskiwania energii sprawia, że silnik zaczyna pracować jako prądnica, uzyskana energia jest magazynowana w akumulatorach pojazdu.

Nad prawidłowym działaniem wszystkich podzespołów czuwa system operacyjny MiEV OS, który stale monitoruje poziom baterii i odzyskanej energii, by zapewnić płynną i dynamiczną jazdę. W rezultacie zużycie energii jest stale optymalizowane przy jednoczesnym zapewnieniu maksymalnych osiągów i bezpieczeństwa. Wszystkie dane widoczne są na wielofunkcyjnym wyświetlaczu. Kierowca może na bieżąco śledzić poziom energii i jej zużycie, status ładowania czy wskaźnik zasięgu, który pokazuje jaki dystans można jeszcze pokonać bez dodatkowego ładowania.

Wnętrze, bagażnik

Dzięki umieszczeniu napędu w tylnej części pojazdu we wnętrzu samochodu wygospodarowano wystarczającą przestrzeń dla czterech osób. Przestronna kabina pasażerska i panoramiczna szyba przednia dodają wrażenia jasności i przestronności. i-MiEV wyposażony jest w elektryczny system kontroli temperatury (klimatyzację) oraz w system ogrzewania oparty na cyrkulacji ciepłej wody. Panel sterujący klimatyzacją jest wyposażony w sześciostopniową ręczną regulację, która umożliwia ustawienie temperatury chłodzenia lub grzania. System jest skonstruowany tak, aby uniknąć jednoczesnej pracy systemu chłodzenia i grzania, co zapewnienia minimalne zużycia energii. Samochód ma czworo szeroko otwieranych drzwi, bagażnik pojemności o 227 l, powiększany po złożeniu tylnych siedzeń do 860 l – (VDA), a promień skrętu wynoszący zaledwie 4,5 metra czyni go wyjątkowo zwrotnym i poręcznym.

Bezpieczeństwo

Mitsubishi i-MiEV spełnia wszelkie wymogi bezpieczeństwa – zespół wysokonapięciowy oraz zestaw akumulatorowy został umieszczony wewnątrz struktury nadwozia i dodatkowo zabezpieczony ramą, co gwarantuje odporność na uszkodzenia spowodowane jakimkolwiek bezpośrednim uderzeniem. Zamontowanie akumulatorów pod podłogą, w środkowej części pojazdu, zapewnia, dzięki obniżeniu środka ciężkości, dobre prowadzenie i stabilność auta. Standardowo samochód został wyposażony w 6 poduszek bezpieczeństwa (czołowa kierowcy + czołowa pasażera + 2 x poduszki boczne +2 x kurtyny) oraz w system kontroli stabilności jazdy (ASC). Przeprowadzone niedawno testy zderzeniowe Euro NCAP i ADAC potwierdzają, że Mitsubishi i-MiEV zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa kierowcy, pasażerom i pieszym.

BOŚ Bank i środowisko

Bank Ochrony Środowiska szczyci się mianem najbardziej zielonego banku w Polsce. Na taki tytuł zapracował sobie nie tylko ofertą nastawioną m.in. na finansowanie inwestycji wykorzystujących energię odnawialną. Bank działa zgodnie z przyjętą polityką środowiskową. Współpracuje z wieloma instytucjami i organizacjami ukierunkowanymi na ochronę środowiska, m.in. z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, czy Europejskim Bankiem Inwestycyjnym. Co więcej, - jako jedyny Bank w Polsce posiada kadrę inżynierów, która szczególnie wnikliwie analizuje, czy wszystkie przepisy prawa ochrony środowiska będą spełnione przy realizacji finansowanego projektu, czy inwestor stosuje zalecenia wynikające z raportu oddziaływania na środowisko i uzyskanych decyzji administracyjnych. Od wielu lat BOŚ jest jednym z głównych uczestników największych w Polsce Targów Ekologicznych – POLEKO i co roku, oprócz sprawozdania finansowego, publikuje Raport Ekologiczny. W 2009 roku Bank powołał specjalną Fundację Banku Ochrony Środowiska, pierwszą w Polsce tego typu instytucję działającą na rzecz ochrony środowiska, promowania ekologii oraz zrównoważonego rozwoju.

Pracownicy banku funkcjonują w ramach „Zielonego Biura BOŚ” – racjonalizują zużycie wody, energii elektrycznej, ciepła i paliw, dbają o recykling. W 2011 roku starania te przypieczętował „Certyfikat Zielonego Biura” przyznany przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska. Redukowanie własnego „śladu węglowego” BOŚ rozpoczął od audytu środowiskowego swojej działalności. Dzięki temu jako jedyna instytucja finansowa w kraju wyliczył dokładnie emisję CO2 i mógł podjąć działania kompensujące. Wynikiem tej akcji jest 11 ha terenu, na którym pracownicy BOŚ z rodzinami posadzili łącznie 60 tysięcy drzew.- Staramy się zarażać „zielonym podejściem” innych, organizując m.in. konkursy radiowe, zabawy i akcje edukacyjne - mówi Główny Ekolog Banku Ochrony Środowiska Anna Żyła.

Komentarze i opinie

CZY POLSKA POJEDZIE Z PRĄDEM? – SPOTKANIE W MINISTERSTWIE GOSPODARKI

Auto elektryczne z ulgami?

W minioną niedzielę przed gmachem Ministerstwa Gospodarki odbyła się...

Mitsubishi Colt w wersji standardowej

Debiut limitowanej wersji Mitsubishi Colt

Wkrótce w Polsce zadebiutuje limitowana wersja popularnego japońskiego...

Nowości z branży motoryzacyjnej

Pięciodrzwiowy up! wchodzi na salony

Volkswagen up!

2012-01-24 00:00:00

Volkswagen up! ma przed sobą wielką przyszłość. W Niemczech w statystyce rejestracji nowych samochodów, to trzydrzwiowe auto miejskie, od razu po premierze zajęło pierwsze miejsce w swojej klasie. Dziś Volkswagen prezentuje pięciodrzwiową wersję up!.

Najwyższa w historii sprzedaż Volkswagenów

Koncern Volkswagen odnotował najwyższą w historii sprzedaż samochodów

2012-01-19 00:00:00

W 2011 roku koncern Volkswagen poprawił wyniki sprzedaży z poprzedniego roku i po raz pierwszy sprzedał w ciągu dwunastu miesięcy ponad osiem milionów samochodów.

Kia odkryła rąbek tajemnicy!

Nowa Kia cee’d – pierwsze zdjęcie

2012-01-16 09:14:55

Firma Kia Motors Corporation opublikowała dziś pierwsze zdjęcie całkowicie nowego cee’da, który swoją światową premierę będzie miał w marcu podczas salonu samochodowego w Genewie.

Sporty zimowe i funkcjonalność – Audi Q3 Vail

Audi Q3 Vail

2012-01-12 10:20:29

Na North American International Auto Show w Detroit Audi zaprezentowało wyjątkowy samochód tematyczny – Audi Q3 Vail o mocy 231 kW (314 KM).

Ceny spadają w Volkswagenie!

Wyprzedaż Volkswagena

2012-01-12 00:00:00

W salonach Volkswagena rozpoczęła się wyprzedaż samochodów wyprodukowanych w 2011 roku, rabaty sięgają nawet 15.000 zł.

wszystkie nowości

Porady motoryzacyjne

Budowa i zasada działania koła dwumasowego

Tak wygląda typowe koło dwumasowe

W konstrukcji współczesnego samochodu znajdziemy wiele ciekawych rozwiązań. Spróbujmy przyjrzeć się jednemu z nich - kołu dwumasowemu.

Chcesz dotrzeć do celu? Mapa Ci pomoże!

Platforma mapowa dla firm transportowo-logistycznych w Polsce

Najdokładniejsza mapa Polski, ponad 70 tys. miejscowości, prawie 700 tys. km dróg, ponad 2mln punktów adresowych, a ponadto zaawansowany, mechanizm wyszukiwania od dzisiaj jest nieodłączną składową portalu transportowego etransport.pl.

Czym jest filtr DPF i jakie są konsekwencje jego usunięcia?

Filtr DPF montowany jest za katalizatorem

DPF lub inaczej FAP to filtr cząstek stałych. Jego podwójny skrót pochodzi z tłumaczenia, z języka angielskiego - DPF = diesel particulate filter lub z jezyka francuskiego - FAP = filtre à particules.

Czyszczenie felg aluminiowych

Do czyszczenia felgi najlepiej użyć wody z mydłem

Felgi aluminiowe, choć piękne i efektowne przy pierwszym założeniu, szybko jednak stają się najbrudniejszą częścią samochodu.

Jak dbać o skrzynię automatyczną?

Automatyczna skrzynia biegów różni się od zwykłej konstrukcją i sposobem przeniesienia napędu

Auta z automatyczną skrzynią biegów są coraz popularniejsze w Polsce. Przesiadając się z manualna na automat warto zadać sobie pytanie o to jak dbać o skrzynię by służyła jak najdłużej i nie narażała nas na wysokie koszty naprawy.

wszystkie porady