Pasy transportowe i ich rodzaje

2011-07-08 00:00:00

Każdy kto jest związany z branżą transportową czy logistyczną na pewno spotkał się z nimi nie jeden raz. Są bardzo popularne i najczęściej wykorzystywane jako zabezpieczenia ładunków.

Standardowy pas transportowy

Standardowy pas transportowy

Przeznaczenie pasa: Nie zawieszać tylko mocować

Przeznaczenie pasa: Nie zawieszać tylko mocować

Oznaczenia na etykiecie pasa transportowego

Oznaczenia na etykiecie pasa transportowego

Czy jednak wiemy o nich na tyle dużo, żeby używać ich bezpiecznie i zgodnie z przeznaczeniem? Czy wiemy jak je dobrać i mocować? Na te i podobne pytania postaramy się odpowiedzieć w cyklu artykułów poświęconych elementom zabezpieczeń ładunków.

Normy europejskie

Pasy transportowe produkowane są zgodnie z europejską normą EN 12195 część 2. Powyższa norma ustala wymogi bezpieczeństwa dla pasów produkowanych z włókien syntetycznych. Materiały z których wykonane są pasy, chrakteryzują się różną wytrzymałością na środki chemiczne. Jeżeli w trakcie transportu istnieje choćby minimalne zagrożenie kontaktu pasów transportowych z substancjami chemicznymi należy w każdym przypadku koniecznie zwracać uwagę na szczegółowe informacje producenta pasów.  Ważne jest, że skutki działania powyższych środków chemicznych zwiększają się najczęściej przy wzroście temperatury. Wytrzymałość pasów mocujących na substancje chemiczne (przede wszystkim żrące) zalezy od materiału z jakiego są wykonane.

Rodzaje materiałów wykonania

Pasy wykonuje się z trzech rodzajów materiałów:

  • POLIAMIDY: są odporne na alkalidy, jednak nie są odporne na działanie kwasów mineralnych ( zielony kolor etykiety)
  • POLIESTRY: odporne są na kwasy mineralne, lecz nie odporne na ługi (niebieski kolor etykiety)
  • POLIPROPYLENY: słabo odporne na działenie ługów i kwasów, duża wytrzymałość na inne chemikalia z wyjątkiem rozpuszczalników organicznych (brązowy kolor etykiety).

Z uwagi na swoją uniwersalność i stosunkowo niski koszt produkcji najczęściej stosowane są pasy poliestrowe. Szeroką ofertę takich pasów posiada E-Market Transportowy www.trans24.pl.

W transporcie drogowym najczęsciej użytkuje się pasy pojedyńcze, taki rodzaj pasów stosuje się do obejmowania (usztywniania) ładunku w związku z czym nie potrzebne są tu elementy łączące. Pasy poliestrowe zgodnie z normą EN-PN 12195 posiadają niebieską, prostokątną etykietę.


Komentarze i opinie

Normy EURO są coraz bardziej rygorystyczne

Jakie mamy normy emisji spalin?

Nasza planeta, jej flora i fauna, są naszym wspólnym dobrem...

Porady motoryzacyjne

Budowa i zasada działania koła dwumasowego

Tak wygląda typowe koło dwumasowe

W konstrukcji współczesnego samochodu znajdziemy wiele ciekawych rozwiązań. Spróbujmy przyjrzeć się jednemu z nich - kołu dwumasowemu.

Chcesz dotrzeć do celu? Mapa Ci pomoże!

Platforma mapowa dla firm transportowo-logistycznych w Polsce

Najdokładniejsza mapa Polski, ponad 70 tys. miejscowości, prawie 700 tys. km dróg, ponad 2mln punktów adresowych, a ponadto zaawansowany, mechanizm wyszukiwania od dzisiaj jest nieodłączną składową portalu transportowego etransport.pl.

Czym jest filtr DPF i jakie są konsekwencje jego usunięcia?

Filtr DPF montowany jest za katalizatorem

DPF lub inaczej FAP to filtr cząstek stałych. Jego podwójny skrót pochodzi z tłumaczenia, z języka angielskiego - DPF = diesel particulate filter lub z jezyka francuskiego - FAP = filtre à particules.

Czyszczenie felg aluminiowych

Do czyszczenia felgi najlepiej użyć wody z mydłem

Felgi aluminiowe, choć piękne i efektowne przy pierwszym założeniu, szybko jednak stają się najbrudniejszą częścią samochodu.

Jak dbać o skrzynię automatyczną?

Automatyczna skrzynia biegów różni się od zwykłej konstrukcją i sposobem przeniesienia napędu

Auta z automatyczną skrzynią biegów są coraz popularniejsze w Polsce. Przesiadając się z manualna na automat warto zadać sobie pytanie o to jak dbać o skrzynię by służyła jak najdłużej i nie narażała nas na wysokie koszty naprawy.

wszystkie porady

Nowości z branży motoryzacyjnej

Pięciodrzwiowy up! wchodzi na salony

Volkswagen up!

2012-01-24 00:00:00

Volkswagen up! ma przed sobą wielką przyszłość. W Niemczech w statystyce rejestracji nowych samochodów, to trzydrzwiowe auto miejskie, od razu po premierze zajęło pierwsze miejsce w swojej klasie. Dziś Volkswagen prezentuje pięciodrzwiową wersję up!.

Najwyższa w historii sprzedaż Volkswagenów

Koncern Volkswagen odnotował najwyższą w historii sprzedaż samochodów

2012-01-19 00:00:00

W 2011 roku koncern Volkswagen poprawił wyniki sprzedaży z poprzedniego roku i po raz pierwszy sprzedał w ciągu dwunastu miesięcy ponad osiem milionów samochodów.

Kia odkryła rąbek tajemnicy!

Nowa Kia cee’d – pierwsze zdjęcie

2012-01-16 09:14:55

Firma Kia Motors Corporation opublikowała dziś pierwsze zdjęcie całkowicie nowego cee’da, który swoją światową premierę będzie miał w marcu podczas salonu samochodowego w Genewie.

Sporty zimowe i funkcjonalność – Audi Q3 Vail

Audi Q3 Vail

2012-01-12 10:20:29

Na North American International Auto Show w Detroit Audi zaprezentowało wyjątkowy samochód tematyczny – Audi Q3 Vail o mocy 231 kW (314 KM).

Ceny spadają w Volkswagenie!

Wyprzedaż Volkswagena

2012-01-12 00:00:00

W salonach Volkswagena rozpoczęła się wyprzedaż samochodów wyprodukowanych w 2011 roku, rabaty sięgają nawet 15.000 zł.

wszystkie nowości