Rajd Polski zacięty i nierozstrzygnięty!

2011-09-27 00:00:00

Rajd Polski to najstarsze w naszym kraju zawody sportów motorowych. Nie dziwne zatem, że cieszy się ogromnym prestiżem, a wystartowanie w nim jest nobilitujące dla uczestników. 68 Rajd Polski zaliczał się do kalendarza Rajdowych Mistrzostw Europy.

Rajd Polski to najważniejsze i najstarsze w naszym kraju zawody motorowe

Rajd Polski to najważniejsze i najstarsze w naszym kraju zawody motorowe

Wyniki 68 Rajdu Polski są nieoficjalne

Wyniki 68 Rajdu Polski są nieoficjalne

Rozgrywany na szutrowych trasach wokół Mikołajek - Rajd Polski przyciągnął krajową czołówkę i zawodników rywalizujących o prymat na starym kontynencie. Pośród 44 startujących załóg, aż 11 zasiadło w rajdówkach ze znakiem Trzech Diamentów na masce. Na torze odcinka specjalnego w Mikołajkach, jeden ze sponsorów rajdu - firma ABB zademonstrowała pierwszy na świecie seryjnie produkowany elektryczny pojazd Mitsubishi i-MiEV.

Załogi

Mitsubishi Lancerem Evo X wystartowali triumfatorzy Rajdu Polski sprzed trzech lat – Michał i Grzegorz Bębenkowie, w identycznym aucie klasy R4 zasiedli uczestnicy tegorocznego cyklu rajdowych mistrzostw świata Michał Kościuszko i Maciej Szczepaniak, oraz powracający na rajdowe OS-y dzięki wsparciu swoich kibiców, Leszek Kuzaj pilotowany przez Pawła Drahana.

Evo X ale przygotowanym w grupe N wystartowała też żeńska załoga ze Szwecji – Ramona Karlsson i Miriam Walfridsson. Jej rywalami byli m.in. „lokalni matadorzy” w Lancerach Evo IX – Zbigniew Staniszewski z Bartłomiejem Bobą i Marcin Abramowski z Łukaszem Włochem. W wiekowym, lecz wciąż dziarskim Evo V klasyfikowanym w grupie HR-P tradycyjnie już jechali Tomasz Kuchar z Danielem Dymurskim.

I wystartowali!

Prolog rajdu rozgrywany był na szutrowym torze w Mikołajkach i w takich warunkach najszybszym kierowcą Mitsubishi okazał się Tomasz Kuchar, który wywalczył trzecie miejsce. Mazurskie odcinki specjalne mają zdecydowanie inną specyfikę od szutrowego toru i na nich rozpoczęła się prawdziwa walka o wygraną i punkty. Pierwszego dnia zwycięsko z niej wyszli bracia Bębenkowie, którzy zakończyli etap na czele klasyfikacji generalnej, zgarniając za to komplet punktów. Na szóstej pozycji uplasował się Michał Kościuszko, ósmą miał Kuchar, a 11 Radosław Typa z Jakubem Gerberem w Lancerze Evo IX.

O zaciętości i poziomie rywalizacji podczas 7 odcinków specjalnych tego dnia, może świadczyć to, że różnica czasu między pierwszą a 8 załogą rajdu w zamykającej etap klasyfikacji nie przekraczała 30 sekund.

Rajd Polski okazał się także tradycyjnie trudnym dla załóg i dla sprzętu. Do mety etapu spośród kierowców Lancerów nie dotarł m.in. Leszek Kuzaj, który skorzystał z systemu SupeRally.

Niedzielny wyścig

Niedzielny etap rozgrywany przy znacznie lepszej pogodzie niestety nie ułożył się po myśli liderów. Jadący jako pierwsi na trasie, Bębenkowie „czyścili” ją tracąc cenne sekundy. Coraz szybciej podróżował natomiast Michał Kościuszko, goniący czołówkę rajdu. Przyspieszył rownież Kuzaj, ale 12 OS dla obu załóg okazał się pechowy. Kuzaj opuścił drogę, a Kościuszko dachował i tracąc sporo czasu uszkodzonym autem dotarł do mety.

Cały czas w pierwszej piątce klasyfikacji generalnej plasowali się Michał Bębenek i Tomasz Kuchar, utrzymujący równe tempo od początku imprezy. Ostatecznie bracia Bębenkowie wywalczyli czwartą lokatę w rajdzie, a Kuchar z Dymurskim ustąpili im o oczko, wygrywając jednocześnie klasę HR-P.

Wyniki wciąż pod znakiem zapytania

Wyniki 68 Rajdu Polski są nieoficjalne i pozostaną takimi do czasu rozpatrzenia protestu złożonego przez zdobywców drugiego miejsca - załogę Cersanit Rally Team, na ekipę zwycięzców – Lotos Dynamic Rally Team, dotyczący zgodności ich samochodu z homologacją.

Ostatnią w tym roku eliminacją cyklu RSMP będzie rozgrywany na gościnnym terytorium Słowacji Rajd Koszyc i na nim także poznamy zdobywcę tytułu Rajdowego Mistrza Polski 2011.

Komentarze i opinie

Volkswagen Scirocco R-Cup na Brands Hatch

Brands Hatch - najkrótszy i najszybszy tor w Scirocco R-Cup

Powrót legend Formuły 1, liczne sławne osobistości...

Volkswagen Race Touareg 3 w akcji

Carlos Sainz powiększa przewagę w Dakarze

Drugi etap i drugie zwycięstwo: Carlosowi Sainz i Lucasowi...

Nowości z branży motoryzacyjnej

Pięciodrzwiowy up! wchodzi na salony

Volkswagen up!

2012-01-24 00:00:00

Volkswagen up! ma przed sobą wielką przyszłość. W Niemczech w statystyce rejestracji nowych samochodów, to trzydrzwiowe auto miejskie, od razu po premierze zajęło pierwsze miejsce w swojej klasie. Dziś Volkswagen prezentuje pięciodrzwiową wersję up!.

Najwyższa w historii sprzedaż Volkswagenów

Koncern Volkswagen odnotował najwyższą w historii sprzedaż samochodów

2012-01-19 00:00:00

W 2011 roku koncern Volkswagen poprawił wyniki sprzedaży z poprzedniego roku i po raz pierwszy sprzedał w ciągu dwunastu miesięcy ponad osiem milionów samochodów.

Kia odkryła rąbek tajemnicy!

Nowa Kia cee’d – pierwsze zdjęcie

2012-01-16 09:14:55

Firma Kia Motors Corporation opublikowała dziś pierwsze zdjęcie całkowicie nowego cee’da, który swoją światową premierę będzie miał w marcu podczas salonu samochodowego w Genewie.

Sporty zimowe i funkcjonalność – Audi Q3 Vail

Audi Q3 Vail

2012-01-12 10:20:29

Na North American International Auto Show w Detroit Audi zaprezentowało wyjątkowy samochód tematyczny – Audi Q3 Vail o mocy 231 kW (314 KM).

Ceny spadają w Volkswagenie!

Wyprzedaż Volkswagena

2012-01-12 00:00:00

W salonach Volkswagena rozpoczęła się wyprzedaż samochodów wyprodukowanych w 2011 roku, rabaty sięgają nawet 15.000 zł.

wszystkie nowości

Porady motoryzacyjne

Budowa i zasada działania koła dwumasowego

Tak wygląda typowe koło dwumasowe

W konstrukcji współczesnego samochodu znajdziemy wiele ciekawych rozwiązań. Spróbujmy przyjrzeć się jednemu z nich - kołu dwumasowemu.

Chcesz dotrzeć do celu? Mapa Ci pomoże!

Platforma mapowa dla firm transportowo-logistycznych w Polsce

Najdokładniejsza mapa Polski, ponad 70 tys. miejscowości, prawie 700 tys. km dróg, ponad 2mln punktów adresowych, a ponadto zaawansowany, mechanizm wyszukiwania od dzisiaj jest nieodłączną składową portalu transportowego etransport.pl.

Czym jest filtr DPF i jakie są konsekwencje jego usunięcia?

Filtr DPF montowany jest za katalizatorem

DPF lub inaczej FAP to filtr cząstek stałych. Jego podwójny skrót pochodzi z tłumaczenia, z języka angielskiego - DPF = diesel particulate filter lub z jezyka francuskiego - FAP = filtre à particules.

Czyszczenie felg aluminiowych

Do czyszczenia felgi najlepiej użyć wody z mydłem

Felgi aluminiowe, choć piękne i efektowne przy pierwszym założeniu, szybko jednak stają się najbrudniejszą częścią samochodu.

Jak dbać o skrzynię automatyczną?

Automatyczna skrzynia biegów różni się od zwykłej konstrukcją i sposobem przeniesienia napędu

Auta z automatyczną skrzynią biegów są coraz popularniejsze w Polsce. Przesiadając się z manualna na automat warto zadać sobie pytanie o to jak dbać o skrzynię by służyła jak najdłużej i nie narażała nas na wysokie koszty naprawy.

wszystkie porady