Ulica XXII wieku

2011-12-02 00:00:00

w przyszłości ulice będą się komunikowały ze wszystkimi uczestnikami ruchu – taką tezę postawiło biuro architektoniczne Bjarke Ingels Group (BIG) w swojej wizji mobilności. Co ta idee architektów oznacza, mogą przekonać się odwiedzający targi Design Miami.

Design Miami: ulica bez granic

Design Miami: ulica bez granic

We współpracy z Audi BIG stworzyło interaktywną diodową instalację „Urban Future”. W centrum tego futurystycznego modelu znajduje się Audi A2 concept, które komunikuje się z ulicą i innymi uczestnikami ruchu.

Pieszy spaceruje swobodnie środkiem wielopasmowej ulicy. Nawet gdy z przeciwka nadjeżdża samochód, nie zmienia kierunku ruchu. Samochód jedzie szybko i zbliża się nieuchronnie do pieszego. Nagle skręca i omija go. Ruch funkcjonuje bez sygnalizacji świetlnej, bez ludzi za kierownicą i bez oddzielenia powierzchni dla pieszych i pojazdów. Jest to możliwe dzięki cyfrowej powłoce na drodze, która komunikuje się ze wszystkimi uczestnikami ruchu.

Audi i Bjarke Ingels Group pokazują diodową instalację „Urban Future”

Pomysł ten pochodzi z koncepcji opracowanej w 2010 roku przez duńskie biuro architektoniczne BIG na konkurs Audi Urban Future Award. Nawet jeżeli wciąż jest to wizja Bjarke Ingels, założyciel i partner BIG, ma dokładne wyobrażenie miasta przyszłości: „Gdy wyobrażam sobie jak będzie wyglądało miasto za 25 lat, widzę ulicę, która kilka razy w ciągu dnia może się zmienić – ze strefy dla pieszych w autostradę, z placu w łąkę.” Ta teza ulicy bez granic jest prezentowana na targach Design Miami w postaci interaktywnej diodowej instalacji „Urban Future”.

Według Petera Schwarzenbauera, Członka Zarządu ds. Sprzedaży i Marketingu, instalacja pozwala zwiedzającym targi poczuć wizję przyszłości: „Instalacja ta stanowi odpowiedź na jedno z najciekawszych pytań konkursu Audi Urban Future Award: pozwala poczuć jak sieć komunikacji będzie wyglądała w metropoliach przyszłości, jakie będą możliwości inteligentnego wykorzystania przestrzeni miejskiej.”

Granice między jezdnią, chodnikami i placami przestają istnieć

„Urban Future” przypomina optycznie fragment drogi, ma jednak dużo większe możliwości. Cyfrowo zaprogramowana powierzchnia diodowa rejestruje ruch, koordynuje różnych uczestników ruchu i dopasowuje się do ich potrzeb. Kamery 3D rejestrują ruch na stoisku targowym i zapisują na diodowej powierzchni. Zwiedzający może „na żywo” doświadczyć komunikacji między samochodami, pieszymi i ulicą.

W Centrum instalacji znajduje się Audi A2 concept. BIG zdecydowało się wybrać ten samochód z ważnego powodu: Auto może komunikować się ze swoim otoczeniem – dla Ingelsa jest to konieczność w przyszłości mobilności. Styliści Audi zastosowali w Audi A2 concept dynamic light w postaci świetlnego pasa. Po włączeniu kierunkowskazu pulsuje odpowiednia strona pasa, podczas hamowania czerwony impuls świetlny przebiega wzdłuż boków nadwozia ostrzegając pozostałych uczestników ruchu. Model studyjny z czysto elektrycznym napędem pozwala spojrzeć w przyszłość aglomeracji miejskich. Audi A2 concept zostało zaprezentowane na tegorocznym salonie motoryzacyjnym we Frankfurcie, w USA można je zobaczyć po raz pierwszy.

Komentarze i opinie

Zaawansowana technologia dla każdego kierowcy

Aby jazda była radością - system Q2 oraz Alfa DNA!

Przyjemność z jazdy, komfort prowadzenia i dynamiczna reakcja były zawsze...

Audi A2 -Dynamika i duży zasięg dzięki mocnemu napędowi elektrycznemu

Audi A2 concept w detalach

Audi prezentując elektrycznie napędzane A2 concept na 64. IAA we Frankfurcie...

Nowości z branży motoryzacyjnej

Pięciodrzwiowy up! wchodzi na salony

Volkswagen up!

2012-01-24 00:00:00

Volkswagen up! ma przed sobą wielką przyszłość. W Niemczech w statystyce rejestracji nowych samochodów, to trzydrzwiowe auto miejskie, od razu po premierze zajęło pierwsze miejsce w swojej klasie. Dziś Volkswagen prezentuje pięciodrzwiową wersję up!.

Najwyższa w historii sprzedaż Volkswagenów

Koncern Volkswagen odnotował najwyższą w historii sprzedaż samochodów

2012-01-19 00:00:00

W 2011 roku koncern Volkswagen poprawił wyniki sprzedaży z poprzedniego roku i po raz pierwszy sprzedał w ciągu dwunastu miesięcy ponad osiem milionów samochodów.

Kia odkryła rąbek tajemnicy!

Nowa Kia cee’d – pierwsze zdjęcie

2012-01-16 09:14:55

Firma Kia Motors Corporation opublikowała dziś pierwsze zdjęcie całkowicie nowego cee’da, który swoją światową premierę będzie miał w marcu podczas salonu samochodowego w Genewie.

Sporty zimowe i funkcjonalność – Audi Q3 Vail

Audi Q3 Vail

2012-01-12 10:20:29

Na North American International Auto Show w Detroit Audi zaprezentowało wyjątkowy samochód tematyczny – Audi Q3 Vail o mocy 231 kW (314 KM).

Ceny spadają w Volkswagenie!

Wyprzedaż Volkswagena

2012-01-12 00:00:00

W salonach Volkswagena rozpoczęła się wyprzedaż samochodów wyprodukowanych w 2011 roku, rabaty sięgają nawet 15.000 zł.

wszystkie nowości

Porady motoryzacyjne

Budowa i zasada działania koła dwumasowego

Tak wygląda typowe koło dwumasowe

W konstrukcji współczesnego samochodu znajdziemy wiele ciekawych rozwiązań. Spróbujmy przyjrzeć się jednemu z nich - kołu dwumasowemu.

Chcesz dotrzeć do celu? Mapa Ci pomoże!

Platforma mapowa dla firm transportowo-logistycznych w Polsce

Najdokładniejsza mapa Polski, ponad 70 tys. miejscowości, prawie 700 tys. km dróg, ponad 2mln punktów adresowych, a ponadto zaawansowany, mechanizm wyszukiwania od dzisiaj jest nieodłączną składową portalu transportowego etransport.pl.

Czym jest filtr DPF i jakie są konsekwencje jego usunięcia?

Filtr DPF montowany jest za katalizatorem

DPF lub inaczej FAP to filtr cząstek stałych. Jego podwójny skrót pochodzi z tłumaczenia, z języka angielskiego - DPF = diesel particulate filter lub z jezyka francuskiego - FAP = filtre à particules.

Czyszczenie felg aluminiowych

Do czyszczenia felgi najlepiej użyć wody z mydłem

Felgi aluminiowe, choć piękne i efektowne przy pierwszym założeniu, szybko jednak stają się najbrudniejszą częścią samochodu.

Jak dbać o skrzynię automatyczną?

Automatyczna skrzynia biegów różni się od zwykłej konstrukcją i sposobem przeniesienia napędu

Auta z automatyczną skrzynią biegów są coraz popularniejsze w Polsce. Przesiadając się z manualna na automat warto zadać sobie pytanie o to jak dbać o skrzynię by służyła jak najdłużej i nie narażała nas na wysokie koszty naprawy.

wszystkie porady